BLOG

Üye olduğunuz spor salonuna gitmek için, dışarıda bol oksijende yürümek için veya evde DVD ile pilates, yoga yapmak yada dans etmek için nedene mi ihtiyacınız var?

Bir daha ki sefere spor ayakkabılarınızı giyerken söylenmek yerine veya spor salonu üyeliğinizi iptal ettirmeden önce sağlıklı bir hayat için egzersizin neden önemli olduğu ile ilgili aşağıdaki 6 önemli maddeyi aklınıza getirin.

  1. EGZERSİZ, kalorileri yer 🙂 Komik bir cümle oldu biliyorum ancak yapılan aerobik egzersizler (koşu ve bisiklet binme gibi) birçok kalori yakmanızı sağlar ve kas arttığı için daha fazla kalori yakarsınız.
  2. EGZERSİZ, kilo kontrolü için anahtar rol oynar. Yapılan birçok çalışma kilo verdikten sonra koruma aşamasına geçen ve kilosunu uzun süre koruyan bireylerin %94’ünün egzersiz yaptığını ortaya koymuştur.
  3. EGZERSİZ, kalp damar sağlığı için çok önemlidir. Yapılan düzenli egzersizler, kalbinizi güçlendirip, kan akışını kolaylaştırır, kolesterol ve trigliserid seviyelerini düşürür ve kan basıncını azaltır.
  4. EGZERSİZ, diyabet, osteoporoz, artrit ve kanser risklerini azaltır.
  5. EGZERSİZ, doğal bir antidepresandır. Çalışmalar, egzersizin stres seviyelerini azalttığını ve vücudunuzda kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak mutluluk hissi veren endorfin hormonunun salgılanmasını artırdığını göstermiştir.
  6. EGZERSİZ, beyne oksijen ve diğer yaşamsal besin ögelerinin iletimini sağlayarak hafızayı güçlendirir.

Yeterliyse — hadi şimdi harekete başlayalım 🙂