BLOG

Yaz kapıda… Her gün daha güneşli bir güne uyanıyoruz ve üzerimizdeki kıyafetler biraz daha inceliyor. Kadın-erkek fark etmeden birçok kişiyi kilo verme ve yazı fit karşılama telaşı sardı. Kilo vermeye bir an önce başlamak istiyorsanız, harekete geçin.

Doğru zayıflama stratejilerini kullanarak hedeflediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz.
Bugün kaç kalori aldığınızı biliyor musunuz? Kilonuzu korumak veya kilo vermek için kaç kalori almaya ihtiyacınız olduğunu?
Bütün besinler enerji verirler ancak bazıları daha fazla enerjiye sahipler. 1 gram yağ 9 kalori içerir, 1 gram karbonhidrat ve proteinin içinde 4 kalori vardır. 1 gram alkolde ise 7 kalori bulunur.
Kilo vermenin SİHİRLİ yolu; karbonhidratları kesmek yada sadece protein ve sıvı ile beslenmek değildir. Önemli olan hayatımızın her alanında olduğu gibi, dengeyi sağlayabilmektir.

FARKINDA OLUN! Kaç kalori almanız gerektiğini öğrenin…
Amerika’da yapılan çalışmalar bireylerin sadece %9’unun günlük kaç kalori aldığını ve günlük kalori ihtiyacını bildiğini gösteriyor. Vücudun, fiziksel ve zihinsel aktivite için ihtiyaç duyduğu enerjinin tümü Bazal Metabolizma Hızı olarak tanımlanıyor. Cinsiyetimiz, kilomuz, yaşımız, aktivite düzeyimiz, sahip olduğumuz kas oranı, metabolizma hızını etkileyen faktörlerdendir. Kadınların çoğu erkeklerden daha düşük metabolizma hızına sahipler. Çünkü kadınların kas oranı erkeklerden daha azdır. Vücudumuz aldığımız kalorilerin yaklaşık 3’te 2’sini kalp atımı, kas hareketleri gibi sistemlerimizin işleyişi için kullanır. Geriye kalan kısmı ise diğer günlük aktiviteler için kullanılır. Bazal Metabolizma Hızınız için bir uzmandan yardım almanız en doğrusudur ancak kadınlar için ortalama 1000-1400 kalori, erkekler içinse 1300-1600 kalori olarak düşünülebilir.
Örneğin; Sporcular, masa başı çalışanlara göre çok daha fazla kaloriye ihtiyaç duyarlar. Banka memuru, yazar, taksi şoförü, asistan genelde oturarak çalışır ve hafif aktivite içindedir. Uzun ameliyatlara giren cerrahlar daha fazla enerji harcarken, sadece muayene yapan doktorlar yine çok hareketi olmamakla birlikte daha az kalori harcarlar.

GÖSTERİN! Bedeniniz kontrolün kimde olduğunu öğrensin…
Kilo vermeye karar vermek, istemek ve motivasyonunuzu her daim yüksek tutmak çok önemli. Daha önce kilo vermek için denemediğiniz diyet çeşidi ya da bedeninize yapmadığınız işkence kalmamış olabilir. Kilo vermiş ve her defasında verilen kiloları katlayarak geri almış olabilirsiniz ancak yeniden başlamak düşündüğünüz kadar zor değil. Mesele “neden zayıflamak istediğinizi” bulmakta. İnsan zihni her şeyi yapabilir güçte. Eğer bir şey yapmaya karar verirsek ve zihnimizi ona odaklarsak, başarılı olmamamız söz konusu değildir. Bedeniniz direnirse, siz ondan daha dirençli olun, vazgeçmeyin.

YAPIN! Yeme davranışlarınızı değiştirin…
Porsiyonlarınızı kontrol etmek için ilk önce gözünüzü doyurun. Bunun için büyük bir salata imdadınıza yetişecektir. Ana yemek öncesi renkli ve taze malzemelerden oluşan lezzetli bir salata sırasıyla göz doygunluğu, karın doygunluğu, beyin doygunluğu son olarak ruh doygunluğunu sağlayacaktır. Ömür boyu takip edilebilir program olma özelliğini taşıyan Akdeniz diyetinde taze sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmesi, tam tahıllara ağırlık verilmesi, zeytinyağı, fındık, ceviz gibi sağlıklı yağların varlığı ve daha çok balık, tavuk gibi beyaz et tercih edildiği için favori olan bir beslenme türüdür. Bu beslenme tipi kilonuzu kontrol etmenizi sağlamanın yanı sıra kalp damar hastalıkları ve kansere karşı koruyuculuk ile uzun ve kaliteli bir yaşamın temel anahtarıdır.