BLOG

Hayatımız yeteri kadar yoğun ve çoğu zaman da karmaşık. Hepimizin isteği ise enerjik, üretken ve fit olmak.

Çalışma temponuzun yoğunluğu, evden çok erken çıkmak-geç saatte ulaşmak, yemek hazırlamak istememek ve zaman kaybı olarak görmek, aynı yemekleri yemekten sıkılmak ve vakitsizlik nedeniyle birçoğumuz istemesekte kötü besleniyoruz. Her yıl trend haline gelen yanlış diyet uygulamaları ile vücudumuza işkence yapıyoruz. Beslenmede en önemli olan ise ‘sürdürülebilirlik’ tir.

Bu benim ilk kitabım olması ile birlikte, aynı zamanda, ülkemizde bir diyetisyen tarafından Türk gastronomi literatüründe “Smoothie” üzerine yazılmış ilk kitaptır.

SMOOTHİE NEDİR? NE DEĞİLDİR?

Smoothie, çeşitli malzemelerin pürüzsüz kıvama gelene kadar, hafif kıvamlı olacak şekilde blend (karıştırma işlemi) edilmesi ile elde edilen içecektir. Sanılanın aksine sadece yaz aylarında içilmez, her mevsim rahatlıkla tüketilebilir. Genel olarak sebze, meyve, sağlıklı yağlar, kompleks tahıllar ve lezzetlendiriciler gibi bileşenlerden oluşur.

 • Meyve-sebze suyu/juicing değildir.
 • Ana öğün yerine geçebilecek karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral ve lif içerir.

SAĞLIKLI BİR SMOOTHİE NASIL HAZIRLANIR?

İçerisine ne koyduğunuza bağlı olarak smoothie en iyi arkadaşınız veya en büyük düşmanınız olabilir. Sağlıklı bile olsa, fazladan aldığınız her şey vücudunuzda yağ olarak depolanacaktır.

Kurallar oldukça basit ama önemli!

KURAL 1 Şeker ilavesiz sıvı baz- protein kaynağı ile başla
KURAL 2 Sebze ekle
KURAL 3 Sağlıklı yağ ekle
KURAL 4 Meyveler ile lezzet kat
KURAL 5 Kompleks tahıl seç
KURAL 6 Lezzetlendiriciler – baharatlardan faydalan

SMOOTHİE TÜKETMENİN VÜCUDUMUZA FAYDALARI NELERDİR?

 • Diyet programlarını destekler, kilo vermenize ve kilonuzu korumanıza yardımcı olur. Daha çok lif alımı sağlayarak, ikinci beyin olarak kabul edilen bağırsak sağlığına yardımcı olur.
 • Diyet yapanlar için özellikle ara öğünler yerine ana öğün olarak kullanması daha uygundur.
 • Smoothieleri bir öğün olarak kullanabilirsiniz. İsterseniz her gün bir öğününüzü (kahvaltı, öğle veya akşam) ile yer değiştirebilirsiniz böylece hızlı kilo kaybedersiniz ve yağ kütleniz azalır.
 • Farklı kahvaltılar yapmaya bayılıyorsanız, güne fresh, hafif ve sindirim sıkıntısı yaşamadan başlamak istiyorsanız yada kahvaltı etmeye zamanınız yoksa veya sabah iştahsız uyanıyorsanız, hem sıvı hem de kase de hazırlayacağınız smoothieler kahvaltı için harika bir seçenek olacaktır.
 • Sonsuz çeşitlilikte ve kombinasyonda hazırlanabilir ve tazelenme/yenilenme hissi verir.
 • Yoğun çalışanlar, yemek yapmayı sevmeyenler, pratik ama aynı zamanda besleyici ve lezzetli seçenekler arayanlar için zamandan tasarruf etmenizi sağlar.
 • Öğlen pizza, hamburger gibi fastfood siparişi yerine hem karın doyurucu hem de öğleden sonrası için sizi enerjik tutacak bir smoothie ile diyetinizi bozmanın önüne geçebilirsiniz.
 • Gününüz hep dışarıda geçiyorsa, sabahtan yada geceden hazırladığınız lezzetli smoothieler yanınızda kurtarıcınız olur. Böylece daha çok sebze- meyve-tahıllar ile lif ve vitamin- mineral alınıp, protein ve sağlıklı yağ tüketilebilirsiniz.
 • Akşam eve geldiğinizde yemek yoksa dışarıdan sipariş verip, yüksek yada boş kalori almak yerine sağlıklı ve dengeli bir smoothie hazırlayıp, zayıflama sürecinize destek olabilirsiniz.
 • Günde 5 porsiyon sebze-meyve hedefine ulaşmaya yardımcıdır.
 • Özellikle yeşil smoothieler, kan damarlarının genişlemesine yardımcı ve kan basıncını azaltıcı etki gösteren nitrattan zengindir.
 • Renkli sebze ve meyvelerden oluşan smoothieler ise lif alımını artırarak, daha fazla antioksidan alıp ışıldamanıza yardımcı olur.
 • Her yaş grubu tüketebilir. Çocuklar, ergenler, yetişkinler, yaşlılar, hamileler ve emzikliler dahil olmak üzere doğru kombinlendiğinde herkes için harika bir ara veya ana öğün alternatifi olabilir.

 

Fit Smoothie kitabımda; sağlıklı&temiz&hafif beslenmenize, yeterli besin öğeleri almanıza, sindirimi destekleyerek formda kalmanıza yardımcı olacak, pratik ve 60 özgün tarif ile birlikte Gamze’nin fit notlarında sağlık için yararlarını da bulabilirsiniz.